EVI LÁTKY

Jak pečovat o látky

kategorie Denim

Džínovina a její údržba

Praní v pračce

Na džínovinu použijte prací prášek s ochranou stálosti barev. Džínoviny bývají barveny většinou přírodním indigem, které je sice super, ale často nebývá ustálené a aby se Vám barva vypírala pomaleji, tak je potřeba použít patřičný prací prášek nebo přidat ocet. Perte ve studené vodě (maximálně 30°C). Zvolte jemný program s menšími otáčkami nebo krátký program na třicet minut,  buben pračky musí být poloprázdný. Je to proto, že čím méně se Vám džínova v pračce bude ohýbat nebo lámat, tím míň vyšisovaných čar na látce budete mít. Uplně se tomu vyhnout nedá, pravá džínovina se má praním odírat, ale když ji dáte do přeplněné pračky, tak ji pak vytáhnete zlámanou až dost. Ždímejte na 600 otáček.

Sušení

Sušte rozložené ve vodorovné poloze. Při sušení na šnůře hrozí stékání barvy a vytvoření vyšisovaných pruhů. Když pověsíte džovinu na šňůru, téměř vždy se na ni šňůra vyznačí v podobě světlé vyšisované čáry. Když budete džínovinu sepírat předem, před šitím, musíte počítat s tím, že Vám opravdu vyšisuje. Já raději peru již nastřihané díly. Pere se lépe než celý kus látky.

hedvábí

Hedvábí a jeho údržba

Hedvábné látky, jako jsou šifon, serž, žoržet, satén, krepdešín,  ponžé nebo hedvábné plátna můžete nosit do čistírny, ale  můžete si je také vyprat sami doma za dodržení těchto  pravidel.

Praní v ruce

Ve vlažné vodě (25–30°C) rozmíchejte menší množství  pracího prostředku na hedvábí nebo tekuté mýdlo na ruce.  Oděv nebo látku ponořte do této lázně a nechejte asi 15–30 minut namočené. To ale pouze v případě, že látka je jednobarevná, bez vzoru. Potom jemně promáchejte – nemačkejte, nedrhněte. Vyměňte vodu za čistou (ale stejné teploty) a opět opatrně vymáchejte. Nepoužívejte aviváž – zanechává na povrchu vláken film a snižuje jejich prodyšnost a schopnost přijímat vlhkost a také se tím ničí životnost vláken. Pokud je látka vzorovaná, buďte obzvlášť opatrní a vyhněte se delšímu ponechání látky ve vodní lázni, barvy by Vám mohly do sebe zapustit. Vždy je nejlepší provézt zkoušku předem na odstřižku z látky.

Praní v pračce

Praní je možné na šetrný program, který napodobuje ruční praní při maximální teplotě (30°C). Na nových pračkách je i přímo program na praní hedvábí. Ždímání buď vypněte, nebo nastavte na co nejmenší otáčky (max. 300-400).  Pamatujte, že hedvábí v mokrém stavu ztrácí většinu své pevnosti a ždímáním byste jej poničili.

Sušení

Vypraný kus rozložte na suchý ručník a zarolujte, přebytečná voda se vsákne do ručníku. Dosušte rozložené na ploše.

Žehlení

Žehlete ještě před úplným doschnutím, ale ne zcela mokré!!! Na žehličce nastavte teplotu určenou pro žehlení hedvábí, ideální je použít speciální kryt na žehličku, díky které žehlička lehce klouže po látce. Napařování Vám může žehlení zkomplikovat. Zaschlé kapky vody Vám můžou na látce udělat skvrny a museli byste celou látku nebo oděv znovu celý namáčet.

Pouze chemické čištění

Ale přesto jsou i takové látky, které nikdy nepereme ve vodě a to je hlavně dupion (šantung), taft, dyšes a organza nebo organtýn. Látka zcela změní své vlastnosti. Látky změknou a taft již nebude taftem, ale vlajícím materiálem. Dupion, ještě když je šanzánový, tak změní barvu a také změkne.

kategorie Žakárová kostýmovka - kostýmovka

Kostýmovky a jejich údržba

Praní v pračce i v ruce

Vypodšívkované modely jako sako ze 100% vlny vždy odneste  do čistírny na chemické čištění. Kalhoty nebo sukně  z vlněných nebo směsových kostýmovek (přídavek hedvábí  nebo polyesteru), lze prát ručně i v pračce. Ale pouze tehdy,  jestli je Vaše pračka vybavena programem na vlnu a jestli ji  máte předem vyzkoušenou! Maximální teplota vody nesmí  překročit 30°C. Také se nesmí střídat teplota vody během  praní a máchání. Vlna nesnáší změnu teplot. To platí při praní  v pračce i pro praní v ruce.

Sušení

Nikdy nedáváme do sušičky!!! Pokud jde o vlněnou pleteninu  sušíme ve vodorovné poloze, aby se látka nevytahala.

kategorie Pletenina

Pletenina a její údržba

Praní v pračce i v ruce

Na pleteninu vždy používáme prostředek na praní vlny a  jemných vláken. Pereme ve speciálním programu na vlnu  max na 30°C s jemným odstředěním. Pokud pereme pleteninu v ruce, neždímeme ji, ale raději dáme na jemný odstředivý program do pračky.

Sušení

Pleteninu nikdy nevěšíme, vždy sušíme rozložené ve vodo rovné poloze, aby se oka nevytahaly. Nikdy nedávat do  sušičky!!!

 

kategorie Pletenina

Samet a jeho údržba

Praní v pračce i v ruce

Spousta sametů, které u nás naleznete, lze prát ručně i v  pračce na jemný program. Používejte prášek s ochranou  stálosti barev nebo prášek určený na hedvábí nebo vlnu, jsou  šetrnější. Perte max. na 30°C. Samet nikdy nežehlete na tvrdé  podložce, raději ho pověste na ramínko a přežehlete z rubu  pomocí páry ve svislé zavěšené poloze.

Sušení

Z našich osobních zkušeností, lze všechny naše samety sušit i  v sušičce, která samet krásně načechrá a nevznikají tak  nežádoucí zlomy a obtisky od žehličky. Dávám do sušičky i  hedvábný samet – suším samozřejmě na nižší teplotu, ale  samet je vždy krásně načechraný a nepotřebuje žehlit.  Důležité je, aby sušička byla poloprázdná, aby látka měla  prostor se v  bubnu hýbat, jen tak bude nadýchaná. A je  důležité si sušičku nejdříve vyzkoušet, jestli i ta Vaše zvládne  sušit hedvábí a neponičí ho.

Žehlení

Samety můžeme také žehlit přes speciální mřížku, která je určena právě pro žehlení sametů.

Pleteninu nikdy nevěšíme, vždy sušíme rozložené ve vodo rovné poloze, aby se oka nevytahaly. Nikdy nedávat do  sušičky!!!

kategorie Pletenina

Úplet a jeho údržba

Praní v pračce

Veškeré naše úplety, lze prát v pračce v klasickém pracím prostředku na bílé či barevné prádlo. Pakliže jde o hedvábný úplet, pereme jako hedvábí.

Sušení

Úplety sušíme rozložené. V sušičce ztrácí barvu a lesk.  Počítejte také s tím, že viskosové úplety se velmi sráží. Ty si před šitím určitě předeperte. Jestliže je látka vzorovaná, tak ji nenechávejte ležet nikdy ve vodní lázni, ani nevěště na šňůru. Nejlépe rychle vyprat, vyždímat v ručníku nebo v pračce a sušit vodorovně.

Žehlení

Většinu úpletů není nutné žehlit, když žehlíme, tak velmi opatrně, jelikož každý přehyb látky, nebo nerovnost na žehlícím prkně se nám na úplet proznačí (Ideální je používat kryt na žehličku pro žehlení jemných materiálů).